رئیس مرکز جنگل های خارج از شمال سازمان جنگل ها و مراتع گفت: زاگرس با ۶ میلیون هکتار وسعت سطح جنگل، یک منطقه مهم و استراتژیک برای امنیت غذایی، معیشت، ذخیره آب و پشتیبان برای سایر مناطق بشمار می رود.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور- فریبرز غیبی در حاشیه بازدید از ساختمان اطفاء حریق اداره کل منابع طبیعی استان لرستان، نهالستان بام خرم آباد، طرح جنگل کاری حوزه آبخیز چشمه علی اکبر شهرستان سلسله و طرح جنگلکاری رازان گفت: در زاگرس اهدافی همچون ذخیره نزولات جوی، افزایش رطوبت، کاهش آفات و امراض، حفظ پوشش گیاهی، توسعه پوشش گیاهی، استفاده از جوامع محلی برای مدیریت پایدار در عرصه های زاگرس و . . . دنبال می شود.

در حاشیه این مراسم، وی به همایشی که چند وقت پیش در استان ایلام به منظور گردهمایی استان های زاگرس نشین برگزار گردید گریزی زد و خاطر نشان کرد: در ایلام ستادی بنام مدیریت بوم سازگان زاگرس تشکیل شد که برنامه‌هایی بر اساس پتانسیل‌یابی، نقشه‌های اجرایی و مطالعاتی که انجام شده بود در آن همایش استخراج شد.

وی با بیان اینکه در خرم آباد از طریق ویدئو کنفرانس با ۱۱ استان زاگرس نشین در راستای غنی سازی جنگل با بذر و نهال جلسه‌ای تشکیل شد، تصریح کرد: پس از مشخص نمودن میزان بذر و نهال ها در نهالستان های این ۱۱ استان، قرار است ۱۱۰ هزار هکتار توسعه جنگل را در دستور کار داشته باشیم.

 

رئیس مرکز جنگل های خارج از شمال در ادامه افزود: بدون تردید، یکی از بهترین نهالستان ها در سطح کشور، نهالستان بام خرم آباد است که با استفاده از تکنولوژی خوب و دانش فنی نیروهای باتجربه ایی که دارد، نهال های بومی خوبی از جمله بادام، بنه، بلوط، ارژن، گلابی وحشی و ... پرورش می دهد.

این مقام‌ مسئول در پایان با تقدیر از مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان اظهار داشت: لرستان به لحاظ تولید بذر و نهال یکی از موفق ترین استان های کشور بوده که در سال ۹۸ هم بیشترین سطح اجرای عملیات را در برنامه های خود دارد که بر این اساس می تواند یکی از استان های پیش رو در تامین نهال، تولید نهال و توسعه جنگل با بذر و نهال باشد.

در ادامه  این بازدید مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان گفت: جنگلکاری این حوزه در سطح ۴۵۰ هکتار در سال ۹۷ از محل اعتبارات صندوق توسعه ملی انجام شده است.

شیرزاد نجفی با اشاره به اینکه در حوزه چشمه علی اکبر شهرستان سلسله گونه های کاج، بادام کوهی، بنه، بلوط، دارمازو و... استفاده شده است خاطرنشان کرد: از طرح جنگلکاری منطقه رازان نیز با سطح ۲۰۰ هکتار با کشت گونه های بادام که جنگلکاری شده بود بازدید بعمل آمد.

وی در پایان بیان کرد: ۳ میلیون اصله نهال در نهالستان های استان جهت اجرای پروژه های بیولوژیکی در سطح استان تولید خواهد شد.

گفتنی است در این بازدید عباسعلی نوبخت معاون امور جنگل سازمان جنگل ها، مراتع و آبخیزداری کشور، فریبرز غیبی رئیس مرکز جنگل‌های خارج از شمال، رضا احمدی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان ایلام و شیرزاد نجفی مدیرکل منابع طبیعی و آبخیزداری استان لرستان حضور داشتند.