معاون آبخیزداری اداره کل منابع‌طبیعی و آبخیزداری استان خوزستان گفت: بندهای آبخیزداری بتن غلطکی گلال مورت اندیمشک به بهره‌برداری رسید.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان جنگل‌ها، مراتع و آبخیزداری کشور به نقل از روابط عمومی اداره کل منابع طبیعی و آبخیزداری خوزستان، مهراج خاِئیز گفت: مطالعات تفصیلی، اجرایی حوزه گلال مورت در سال 1389 با هدف کنترل رسوب و سیلاب و جلوگیری از ورود رسوب به دریاچه سد کرخه انجام شد و در سال 1390 با تخصیص اعتبار از محل صندوق توسعه ملی مطالعات مرحله اول و دوم بندهای GH2 و GH3 انجام شده است.

معاون آبخیزداری منابع طبیعی استان خوزستان افزود: مجموع مساحت حوزه این دو بند 2800 هکتار است که تمام رسوبات حوزه بالادست این بندها و روان آب حاصل از بارندگی در مخزن این بندها وارد می شود و مجموع حجم ذخیره آب این دو بند یک میلیون و 200 هزار متر مکعب می باشد که به همین میزان از ورود رسوب در مخزن سد کرخه جلوگیری می‌شود و در نتیجه عمر مفید سد افزایش می یابد.

مهراج خائیز همچنین گفت: سه بند بتن غلطکی طاق حسین و بند گلال مورت و دختر برجی با حجم مخزنی بیش از یک میلیون متر مکعب آب در سال های گذشته اجرا و به بهره‌برداری رسید و علاوه بر اجرای این پروژه‌های سازه‌ای، بیش از 300 هکتار نهالکاری در این حوزه اجرا شده است.

مهراج خائیز در پایان گفت: امیدواریم در صورت تامین اعتبارات لازم در سایر زیر حوزه های سد کرخه عملیات پیشنهاد شده در مطالعات اجرایی شوند.